Award History

At the culmination of the training year, awards are presented to those cadets who have strived and achieved their very best. Each award is based on performance and application throughout the entire year. Awards are presented at the End of Year Parade and End of Year Dining In Night. There are eleven individual awards and one team-oriented award available in a number of diverse areas to cadets within the Squadron. There is one individual award available for staff members.

Top Gun

Awarded to the cadet who has regularly attended shoots and achieved the highest average score in .22 rifle shooting at both Squadron and Wing level. Awards for second and third place may also be presented.

Year Awardee
2018 CWOFF J Tran
2017 LCDT V Nicolich
2016 CCPL J Tran
2015 Not Awarded
2014 CSGT H McKertich
2013 CSGT J Butler
2012 LCDT A Biankin
2011 CUO M Thom
2010 LCDT A Tran
2009 CFSGT B Traynor
2008 CSGT T McKertich
2007 CWOFF B Scholfield
2006 CCPL H Cullen
2005 CUO R Killian
2004 CSGT C Pascoe
2003 CSGT P Gow
2002 CCPL M Gow
2001 LCDT T Lowther

 

FLTLT GEV Townsend Perpetual Trophy

Dux of Induction Stage

Awarded to the cadets achieving the best overall result after completing the Induction Stage of training during the year.

This award is no longer presented since the removal of Induction Stage in 2007.

Intake Awardee
1/2007 CDT M James
2/2006 CDT K Lachmaiya
1/2006 CDT E Parker
2/2005 CDT E Githii
1/2005 CDT K Sandjaja
2/2004 CDT A McIntyre
1/2004 CDT B Watiwat
2/2003 CDT D Thompson
1/2003 CDT D Morgan / CDT J Geelan
2/2002 LCDT D Inder
1/2002 LCDT MC Mane / LCDT B Scholfield
2/2001 LCDT M Saunders / LCDT Z Xu
1/2001 LCDT J Cheng / LCDT G Partridge

FLTLT B Priestley Perpetual Trophy

Dux of Basic Stage

Awarded to the cadet achieving the best overall result after completing the Basic Stage of training during the year.

Year Awardee
2018 LCDT A Agnihotri / LCDT N Colvin
2017 LCDT A Phelps / LCDT V Devagudi
2016 LCDT C Anderson
2015 LCDT F McLellan / LCDT D Wilson
2014 LCDT R Mo / LCDT J Pan
2013 LCDT M Cowan
2012 LCDT H Singh / LCDT A Chitre
2011 LCDT S Webb
2010 LCDT J Bronger / LCDT G Firmer/ LCDT H Short
2009 LCDT M McKertich
2008 LCDT J Perry
2007 LCDT D Patchett
2006 LCDT F Basbas
2005 LCDT L Parfait
2004 LCDT S Vassallo
2003 CCPL MCMane / LCDT B Scholfield
2002 LCDT L Drysdale
2001 LCDT P Gow
2000 LCDT M Esposito
1999 CDT J Wilson
1998 LCDT R Walls
1997 LCDT C Forrester
1996 LCDT P Gregson
1995 CDTCPL D Warner
1994 LCDT S Hook
1993 CDT P Lawrence
1992 LCDT T Marshall
1991 LCDT K Derrett

 

FLTLT A Howland Perpetual Trophy

Dux of Proficiency Stage

Awarded to the cadet achieving the best overall result after completing the Proficiency Stage of training during the year.

Year Awardee
2018 LCDT R Chira
2017 CCPL M Boyd
2016 LCDT F McClellan / LCDT L Chiang
2015 CCPL H Tompsett
2014 CCPL M Cowan
2013 CCPL F Werdi / LCDT R Mayekar / LCDT H Singh
2012 CCPL A Colli
2011 CSGT H Short
2010 LCDT C Duck / LCDT Y De Silva
2009 LCDT J Petry
2008 CSGT D Patchett / CCPL N Baker
2007 CCPL E Parker
2006 LCDT T McKertich
2005 CCPL R Mane
2004 CSGT MC Mane / CCPL E Tse
2003 CCPL J Roose
2002 CCPL P Gow
2001 CCPL C Pascoe
2000 CCPL J Wilson
1999 CDTCPL B Lyn
1998 CDTCPL I Whitson
1997 CDTCPL N Bird
1996 LCDT P Kucharczyk
1995 CDTCPL S Chapman
1994 LCDT M Cahill
1993 CDTCPL T Marshall / LCDT J Boardman
1992 CDTCPL J Pendlebury / LCDT A Grunbach
1991 CDTCPL B Morath

 

FLTLT AM Browning Perpetual Trophy

Dux of Advanced Stage

Awarded to the cadet achieving the best overall result after completing the Advanced Stage of training during the year.

Year Awardee
2018 CSGT M Boyd
2017 LCDT L Chiang
2016 CCPL R Hughes / LCDT V Nicolich
2015 CCPL T Bradford / CCPL M Goopy
2014 CSGT JJ Norris
2013 CSGT A Oblea
2012 LCDT J Wong
2011 CCPL Y De Silva
2010 CSGT N Shortland / CCPL H Suen
2009 CFSGT B Traynor
2008 LCDT P Keen
2007 CSGT L Parfait
2006 CSGT R Mane
2005 CSGT B Scholfield
2004 CCPL L Drysdale
2003 CSGT M Gow
2002 CSGT M Esposito
2001 CSGT G Underwood
2000  
1999 CDTCPL I Whitson
1998 CDTSGT N Bird
1997 CDTCPL G Odlum
1996 CDTCPL S Chapman
1995 CDTSGT P Laycock
1994 CDTCPL J Boardman
1993 CDTCPL A Grunbath
1992 CDTSGT B Morath
1991 CDTSGT S Tuckwell

 

FLTLT F Fielding Memorial Trophy

Most Improved Cadet

Awarded to a cadet of any rank whose performance in all areas has improved substantially over the last 12 months.

Year Awardee
2018 CSGT R Hughes / CCPL I Tam
2017 CSGT S Fraser
2016 CSGT B White-Jennings
2015 CSGT K Thompson
2014 LCDT J Baskerville
2013 CCPL JM Marin
2012 CSGT Y De Silva
2011 CCPL L Williams
2010 LCDT S Nicholls
2009 CCPL C Bond
2008 CCPL P Dunand
2007 CCPL T McKertich
2006 CCPL K Sandjaja
2005 CSGT ML Mane
2004 LCDT R Lennon
2003 CCPL MC Mane
2002 CCPL J Eisen
2001 CCPL A Killian / CCPL T Robertson
2000 CCPL J Wilson
1999 LCDT R Beevor
1998 CDTCPL A Wilson
1997 CDTCPL B Damary
1996 LCDT F Hamilton
1995 LCDT G Stewart
1994 LCDT T Biesiek
1993 LCDT D Damary
1992 CDTCPL D Barron
1991 LCDT I Casha
1990 CPL A Hastwell-Batten
1989 CPL M Forbes
1988 CPL A Wheadon

 

FLTLT M Thompson Perpetual Trophy

Flight Commander's Award

Awarded by the Commanding Officer to a cadet who they consider to have shown impressive service, dedication and loyalty regardless of rank and position.

Year Awardee
2018 CUO C Norris / CWOFF H Thompson
2017 CSGT J Tran
2016 CSGT H Thompson
2015 CUO M Graziano
2014 CWOFF A Oblea / CWOFF M Awkar
2013 CSGT H Suen
2012 CFSGT S Ehret
2011 CSGT H Short
2010 CSGT M Thom
2009 CFSGT B Traynor
2008 CWOFF S Parker
2007 CSGT L Parfait
2006 CCPL R Jameson
2005 CSGT B Scholfield
2004 CFSGT R Killian
2003 CWOFF J Eisen / CWOFF A Morgan
2002 CSGT J Flower
2001 CCPL B Picard
2000 CSGT W L’Orguilloux
1999 CUO N Bird
1998 CDTSGT G Odlum
1997 CDTFSGT P Laycock / CDTFSGT P Stewart

 

FLTLT R Rhode Perpetual Trophy

Most Outstanding Cadet

Awarded to a cadet who has demonstrated outstanding qualities of leadership, dedication, loyalty and service beyond that required and expected of their rank.

Year Awardee
2018 CUO M Cowan
2017 CUO K Thompson
2016 Not Awarded
2015 CWOFF M Awkar
2014 CUO H Suen
2013 CWOFF G Firmer
2012 CWOFF N Shortland
2011 CUO M McGee
2010 CUO R Jameson
2009 CUO L Parfait
2008 CUO R Jameson / CUO L Parfait
2007 CUO MC Mane / CWOFF B Scholfield
2006 CWOFF B Scholfield
2005 CFSGT MC Mane
2004 CUO A Killian
2003 CFSGT J Flower
2002 CFSGT A Killian
2001 CUO G Odlum
2000 CUO N Bird
1999 CDTFSGT G Odlum
1998 CDTSGT N Bird
1997 CUO G Neal
1996 LCDT P Kucharczyk
1995 CDTCPL G Neal
1994 CDTWOFF J Pendlebury
1993 CDTSGT J Stephenson
1992 CDTCPL J Pendlebury
1991 CPL B Morath
1990 FSGT M Forbes
1989 CPL A Parcsi
1988 CPL A Mihno
1987 CDT CPL S Lysaght
1986 CDT WO D Dalton
1985 CDT SGT D Dalton
1984 CDT LAC S Watson

 

FLTLT CB Clark Cup

Cadet of the Year

Year Awardee
1967 CPL B Adam
1966 CPL S de Plater
1965 CPL J Heddles
1964 CPL R Clarke
1963 SGT R Ghiggino

 

Rfn Stuart Nash "Distinction in the Field" Trophy

This trophy is for the cadet, between the rank of CDT to CFSGT, who has imparted their fieldcraft knowledge with enthusiasm, passion and inspiration over a minimum of two 2-day Squadron fieldcraft-related (including Duke of Edinburgh Award) activities, regardless of their position.

Year Awardee
2018 CSGT C Hucker
2017 CCPL M Boyd
2016 CCPL T Wills
2015 CSGT M Cowan
2014 LCDT T Bradford
2013 LCDT C Norris
2012 CSGT C Davis
2011 LCDT A Colaco
2010 CSGT M McGee
2009 CCPL M Thom

 

Charles Harris Memorial Encouragment Award

This award was established by the WWII RAAF Sunderland Flying Boat Squadron as a memorial trophy commemorating Charles Harris, the first crew member of 10SQN to be killed in action, on 18 June 1940. The award is presented by the Sunderland Squadrons Branch, NSW Division of the RAAF Association, to a junior cadet acknowledging their continuous efforts to achieve.

Year Awardee
2018 LCDT K Trivedi
2017 LCDT V Nicholich
2016 LCDT L Zaccaria
2015 CCPL B O'Brien
2014 LCDT M Goopy
2013 LCDT M Cowan
2012 LCDT M Brooks
2011 CCPL Y De Silva
2010 LCDT H Short
2009 LCDT D Sadgrove
2008 LCDT P Keen
2007 LCDT J Evans
2006 CCPL R Jameson
2005 CDT L Parfait

 

RAAF Association Gliding Scholarship

This scholarship is generously sponsored by the Sunderland Squadrons Branch, NSW Division of the RAAF Association, and aims to provide a cadet with the opportunity to work towards achieving a 'solo flight' standard in gliding. The recipient must demonstrate an interest in flying/gliding and a commitment to 322 Squadron and the AAFC.

Year Awardee
2018 LCDT JH Norris

Cadet Instructor of the Year

 

This award is presented to a cadet who shows excellence in training whilst maintaining Squadron training standards.

Year Awardee
2018 CSGT C Hucker
2017 CWOFF H Thompson / CSGT J Newton
2016 Not Awarded
2015 CSGT K Thompson
2014 CSGT L Williams
2013 CSGT A Oblea / CSGT H Suen
2012 CFSGT S Ehret
2011 CSGT H Suen
2010 CSGT M McGee
2009 CUO L Parfait
2008 CWOFF S Parker
2007 CSGT R Jameson
2006 CUO MC Mane

Most Outstanding Section

This award is presented to the section with the highest accumulated points over the training year. This section will have shown good teamwork and continuous efforts to improve their standards. Points are awarded for attendance at parades and activities, following procedures, achievement in section team competitions and displaying overall high standards throughout the year. Click the below winners to see the cadets that helped bring their section to be the most outstanding of the year.

Year Awardee
2018 McNamara Section
2017 McNamara Section
2016 Newton Section
2015 Newton Section
2014 Middleton Section
2013 Middleton Section
2012 Middleton Section
2011 Middleton Section
2010 McNamara Section
2009 Newton Section
2008 Middleton Section
2007 Edwards Section
2006 McNamara Section

Staff Development and Recognition of Achievement Award

This award is presented to the staff member that has shown the greatest amount of effort and dedication to the development of cadets for that year as decided by the cadets of the squadron.

Year Awardee
2018 FLTLT(AAFC) L Parfait / FSGT(AAFC) M Mane
2017 Not Awarded
2016 Not Awarded
2015 Not Awarded
2014 LAC(AAFC) R Jameson
2013 FLTLT(AAFC) M Thompson